Korty w Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego zostały wybudowane jeszcze przed II Wojną Światową i były własnością przedsiębiorstw przemysłowych. Po wojnie pieczę nad kortami przejął wielosekcyjny Klub Sportowy „Ogniwo” przekształcony później w Klub Sportowy „Społem”. Za sprawą grona energicznych działaczy i sympatyków tenisa ziemnego, na czele z mecenasem Jerzym Nowopolskim, wyodrębnił się niezależny Miejski Klub Tenisowy. Oficjalna data powstania Miejskiego Klubu Tenisowego (MKT) to 24 stycznia 1957 roku.

W 1959 roku powstał budynek klubowy, który poddany renowacji pełni swoją rolę po dzień dzisiejszy. W tym pionierskim okresie trenerami Miejskiego Klubu Tenisowego byli m.in. Walerian i Józef Nowiccy. W 1960 roku juniorzy MKT zdobywają historyczne pierwsze drużynowe Mistrzostwo Polski w składzie: Wielisław Nowicki, Jerzy Mierczyński, Sławomir Rutkowski, Jan Gajewski, Henryk Augustyniak, Tadeusz Nowicki, Maryla Augustyniak i Jolanta Rutkowska. Ponadto Wielisław Nowicki wygrywa trzy tytuły mistrza Polski w singlu, deblu i mikście. W latach 1963-1964 Mistrzem Polski juniorów zostaje młodszy brat Wielisława Tadeusz, 70ty na liście ATP w 1973 roku, trzykrotny deblowy Mistrz Europy, pięciokrotny Mistrz Polski.

W 1963 roku do Miejskiego Klubu Tenisowego trafia legendarny Władysław Skonecki. Przy jego udziale Klub w 1963 roku awansuje do II ligi, a w 1964 do ekstraklasy. W latach 1966-1967 drużyna MKT zdobywa dwukrotnie Mistrzostwo Polski seniorów w składzie: Maria Dowbór Lewandowska, Tadeusz Nowicki, Wielisław Nowicki i Józef Orlikowski. W latach siedemdziesiątych kolejna fala młodzieży Miejskiego Klubu Tenisowego reprezentuje Polskę w imprezach europejskiej rangi w kategoriach młodzieży: Michał Lewandowski, Maciej Kośka, Tomasz Kopczyński i Andrzej Zwierz.

W 1975 roku na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego Wojciech Fibak zdobywa swój jedyny tytuł Mistrza Polski. W drugiej połowie lat 70-tych na kortach Klubu rozgrywane są turnieje o puchary: Beckera, Valerio i Galera. W turniejach tych grają przyszli wielcy mistrzowie tenisa – Mats Wilander i Yanick Noah.

W latach 80-tych na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego dojrzewają talenty Kasi Nowak – 47 zawodniczki w rankingu WTA, oraz Tomasza Iwańskiego, wieloletniego reprezentanta Polski w Pucharze Davisa. W 1983 roku juniorzy MKT ponownie zdobywają Mistrzostwo Polski. W tym okresie tenisiści MKT odnoszą znaczące sukcesy w różnych kategoriach wiekowych.

Szczególne podziękowania członków i miłośników Miejskiego Klubu Tenisowego należą się Pani Marii Dowbór Lewandowskiej, z której bogatego warsztatu trenerskiego skorzystało wiele pokoleń zawodniczek, zawodników i trenerów. Należy też podkreślić działalność Pawła Kaczorowskiego, który w latach 1994-2003 stworzył drużynę aż sześciokrotnych Mistrzów Polski.

W czasie swojej, już ponad pięćdziesięcioletniej, działalności Miejski Klub Tenisowy w Łodzi zorganizował niezliczoną ilość różnorodnych imprez i turniejów tenisowych. W Klubie pracowało setki działaczy, trenerów i instruktorów, grało jeszcze więcej zawodniczek i zawodników. Nie sposób wszystkich wymienić, ale warto podkreślić, że również oni współtworzyli historię Miejskiego Klubu Tenisowego w Łodzi – jednego z najbardziej zasłużonych klubów dla polskiego tenisa ziemnego.

Na kortach w malowniczym Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego niezmiennie słychać dźwięk odbijanych piłek … i oby tak było zawsze.